wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یزد

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of Yazd

سعید پرویزی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان 3 آذرماه 98 با رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی دیدار کرد.
در این دیدار ضمن خوشامد گویی و ابراز خرسندی رئیس سازمان نظام مهندسی از حضور مدیرکل امور اتباع درسازمان ار فرصت ها و معایب حضور اتباع در گلخانه ها و واحدهای دامپروری سخن به میان آورد و افزود: سازمان نظام مهندسی آمادگی دارد تا جهت ساماندهی در راستای شناسایی اتباع و تقویت روحیه کاری جهت بکارگیری از فارغ التحصیلان بعنوان ناظرین تولید، طرحی را تهیه و ارایه دهد.
همچنین مقرر گردید جهت بررسی و تصویب طرح، جلسه ای با حضور دستگاههای مربوطه صورت گیرد

سه شنبه, 14 آبان 1398 ساعت 15:45

حکم انتصاب

طی حکمی از طرف مهندس خلف باغی رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، مهندس سپهر بعنوان مشاور سازمان در امور کارآفرینی و سرمایه گذاری منصوب گردید.
وی هم اکنون بعنوان عضو هیئت علمی دانشگاه امام جواد و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد در حال فعالیت میباشد.

?همچنین با پیشنهاد مشاور کارآفرینی و سرمایه گذاری سازمان کمیته سرمایه گذاری نوآورانه در سازمان تشکیل خواهد گردید تا اعضای حقیقی و حقوقی بتوانند ایده های نوآورانه و خلاق را جهت بهره مندی از تسهیلات ارزان قیمت شناسایی و حمایت نمایند

دوشنبه, 13 آبان 1398 ساعت 14:04

 برگزاری هفتمین جلسه شورای سازمان

برگزاری هفتمین جلسه شورای سازمان

هفتمین جلسه شورای سازمان 12 آبانماه 98 با حضور اکثریت اعضاء و بازرس شورا در سالن جلسات سازمان برگزار گردید.
در این جلسه ابتدا خلف باغی رئیس شورا نتیجه جلسه با رئیس سازمان جهاد کشاورزی در رابطه با ابلاغیه نظارت خوراک دام و دام روستایی را اعلام کرد.
وی سخنان دکتر تابش در جلسه مجمع نمایندگان در مورد بکارگیری فارغ التحصیلان محیط زیست را لازم به پیگیری دانست.
خلف باغی حضور اعضای شورای در ساعتی مقرر در سازمان جهت برطرف کردن مشکلات مراجعین در حوزه های محیط زیست، منابع طبیعی، آب را پیشنهاد داد.
همچنین مصوب گردید که سازمان نسبت به سرمایه گذاری و خرید سهام در صندوق پژوهش و فناوری استان بعنوان سهامدار اقدام نماید تا براساس آن اعضا بتوانند از تسهیلات کم بهره و سایر شرایط موجود بهره مند گردند.
در پایان رئیس شورا، به ارایه گزارش حسابرسی سال گذشته سازمان بصورت تصویری پرداخت که مورد تایید اعضاء قرارگرفت. حسابرس رسمی در بررسی حسابهای سال ۹۷ سازمان وضعیت حسابهای سازمان را از همه جنبه های حسابرسی مطلوب گزارش داد

دیدار رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان با نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه استان

مهندس خلف باغی 9 آبانماه 98 در دفتر مجمع نمایندگان استان با صباغیان دیدار کرد.
در این نشست خلف باغی پس از ارائه گزارشی از عملکرد سازمان اظهار داشت: متاسفانه برخی نقایص قانونی وجود دارد که باعث به وجود آوردن مشکلاتی در حوزه کشاورزی شده است.
وی با ارایه مستنداتی عملکرد سازمان را در طی 6 سال واگذاری صدور پروانه های به سازمان نظام مهندسی را 47 درصد 30 سال گذشته اعلام کرد و افزود: پس از واگذاری صدور مجوز پروانه های دامپروری و گلخانه و قارچ خوراکی به نظام مهندسی افزایش چشم گیری داشته است که باید عدم به بهره برداری نرسیدن این پروانه ها را که مرتبط به بخش دولتی میباشد را مورد بررسی قرار داد.
خلف باغی در این جلسه برخی از موانع قانونی که دست و پاگیر افراد شده است را بیان داشت و خواستار اصلاح آن توسط نمایندگان استان شد.
وی همچنین خواستار پیگیری اجرای قوانین معطل مانده در جهت حمایت حقوق دانش آموختگان کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست ،آب و شرکتهای مرتبط شد.
در پایان مقرر شد با توجه به توسعه بخش کشاورزی و نیاز به نقش بیشتر نظام مهندسی و نظام صنفی، پیشنهادت جهت رفع مشکلات و موانع قانونی به نماینده مردم بافق بهاباد مهریز خاتم جهت پیگیری در حوزه قانونگذاری و اصلاح ارایه گردد

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان صبح روز دوشنبه 6 آبانماه با رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان دیدار کرد.
مهندس سپهر در این دیدار جایگاه صندوق پژوهش وفناوری استان و ظرفیت های آن را تشریح نمود.
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان، استفاده از تسهیلات و کمک های صندوق برای اعضای حقیقی و حقوقی سازمان را بلامانع دانست.
همچنین مهندس خلف باغی ضمن خوشآمدگویی به تشریح جایگاه و ظرفیت های سازمان پرداخت و گفت: با توجه به جایگاه سازمان و نقش شرکتهای دانش بنیان می توان بر توان اعضاء سرمایه گذاری نمود و این قطعا منتهی به رشد و بالندگی بخش خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد تا با همکاری و تعامل صندوق،سازمان بتواند در این صندوق سرمایه گذاری کند و بعنوان پشتوانه ای برای حمایت از طرح های کاربردی و دانش بنیان گام بردارد

دیدار رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان با رئیس بنیاد ملی نخبگان استان

 

در ابتدا این دیدار سید مهدی کلانتر ضمن خوشامد گویی یکی از نقاط قوت استان یزد را تعاملات بین سازمانی دانست و گفت: رعایت این مساله در هر استانی می تواند سبب پیشرفت در تمام امور شود.
رئیس بنیاد نخبگان استان یزد افزود: بنیاد نخبگان می‌تواند حلقه اتصالی بین دستگاه‌های اجرایی و نخبگان در هر استانی باشد که یکی از امور بسیار حساس است.
وی یکی از وظایف بنیاد نخبگان را شناسایی اختراع های برگزیده دانست و اظهار داشت: هدف از شناسایی اختراع‌های برگزیده، توانمندسازی آنها به منظور رسیدن به محصولی دانش‌بنیان، ایجاد بازار برای آنها، تکمیل چرخه ملّی نوآوری و تبدیل دارایی‌های فکری به ثروت است.
در ادامه رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان ضمن معرفی فعالیت های سازمان نظام مهندسی کشاورزی، اظهار داشت: با توجه به جایگاه نظام مهندسی و عضویت قریب به 4 هزار دانش آموخته بخش کشاورزی، می توان از پتانسیل های موجود جهت اشتغالزایی استفاده کرد.
محمدرضا خلف باغی با اشاره به این موضوع که برخی با داشتن مدرک تحصیلی مهارت کافی را ندارند؛ افزود: برگزاری دوره های آموزشی کارآفرینی، یکی از عوامل موثر در بکارگیری استعدادها در جهت ایجاد شغل برای افراد توانمند در زمینه های مختلف است.
در این جلسه برخی ایده های اشتغالزا مورد نقد و بررسی قرار گرفت و تفاهم گردید تا برخی از آموزش های کسب و کار با هماهنگی بنیاد نخبگان استان برای اعضای سازمان برگزار گردد

کارشناسان سازمان نظام مهندسی استان هرمزگان 20 مهر ماه 98 طی جلسه ای با ریاست و کارشناسان سازمان نظام مهندسی استان یزد دیدار کردند.
در این دیدار در راستای امور سازمانی و روند فعالیت های در حال انجام واحدهای اموراراضی، صدورپروانه ها،تغییر کاربری، سامانه ارجاع و.... توسط کارشناسان توضیحاتی ارائه گردید.
همچنین در این سفر دو روزه کارشناسان سازمان نظام مهندسی استان هرمزگان از یک واحد پرورش بز مورسیا اتحادیه دامداران استان یزد، گلخانه کاکتوس، باغ پرورش آهو و مرکز خدمات غیردولتی بازدید به عمل آوردند

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی - اولین جلسه ستاد گلخانه های شهرستان اشکذر با موضوع بررسی مسائل و مشکلات گلخانه داران شهرستان با ریاست "هادی نسب" فرماندار شهرستان و با حضور "خلف باغی" رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان و سایر دستگاههای مربوطه نهم مهرماه در سالن کوثر فرمانداری برگزار گردید.
-در این جلسه فرماندار اشکذر با بیان اینکه شهرستان اشکذر از لحاظ میزان عملکرد و تنوع کشت رتبه اول و از لحاظ سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده است، گفت: تنوع بخشی به محصولات گلخانه ای و توجه ویژه به کشاورزی دانش بنیان یعنی استفاده بهینه از آب، زمین و انرژی از سیاست های مهم شهرستان در حوزه کشاورزی است.
-هادی نسب با بیان اینکه کشت هیدروپونیک که یکی از روش های موثر و مفید بخش کشاورزی است به طور جدی در شهرستان اجرایی نشده، افزود: افزایش تولید در واحد سطح و عدم نیاز به سم پاشی و کنترل آفات دو مزیت مهم این نوع کشت هستند که باید نسبت به ترغیب و تشویق کشاورزان به این نوع کشت توسط جهاد کشاورزی شهرستان اقدام شود.
-وی به محدودیت های منابع آبی و لزوم مدیریت بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی شهرستان اشاره و گفت: به کار گیری روش های مکانیزه کشاورزی و تغییر الگوی کشت محصولات در گلخانه ها به جای فضای رو باز دو مولفه مهمی هستند که می تواند در مدیریت مصرف بهینه آب موثر باشند.
- فرماندار اشکذر توسعه گلخانه های بخش مرکزی جهت رونق هر چه بیشتر تولید محصولات کشاورزی را از اولویت های شهرستان برشمرد و ادامه داد: نظارت بر نحوه به کارگیری نیروی کار در گلخانه ها از نکاتی است که باید در کنار توسعه گلخانه ها مورد توجه قرار گیرد و عدم توجه به این موضوع علاوه بر تغییر فرهنگ به کارگیری نیروی کار می تواند تبعات امنیتی نیز برای مردم بخش در بر داشته باشد.
- هادی نسب بر حصارکشی و ایمن سازی استخرهای کشاورزی تاکید و گفت: آمار فوت ناشی از غرق شدگی در استخرهای بخش مرکزی در یکسال گذشته قابل تامل بوده و بیانگر این است که به اصول و مقرراتی که در قانون پیش بینی شده توجه لازم صورت نگرفته و باید گلخانه داران را مکلف نمود تا نسبت به حصارکشی استخرهای کشاورزی در یک بازه زمانی مشخص اقدام نمایند.
*در ادامه مدیران دستگاههای مربوطه و همچنین کارشناسان و مدیران دفاتر خدماتی غیردولتی درباره مشکلات و موانع و عدم رعایت برخی قوانین مطالبی را ایراد نمودند.
- در پایان رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان با بیان اینکه در حال حاضر ۸۲۱ مورد پروانه تاسیس گلخانه آماده سرمایه گذاری و تجهیز می باشد، گفت: از این تعداد 193 پرونده تاسیس مربوط به شهرستان اشکذر بوده است.
محمدرضا خلف باغی دو شاخص اقتصاد مقاومتی را توسعه گلخانه و پرورش ماهی در دریا بیان کرد و افزود: جهت حمایت این دو مورد اعتباراتی نیز در صندوق ذخیره به آن اختصاص داده شده است .
وی یکی از مهمترین سیاست های سازمان نظام مهندسی کشاورزی را، رونق تولید بخش کشاورزی استان دانست و اظهار داشت: الکترونیکی کردن خدمات جهت صدور پروانه، تخفیف 30 درصد بها خدمات ارائه شده توسط سازمان و تسهیل در صدور پروانه تاسیس با کاهش اخذ استعلامات از جمله این موارد است.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی علاوه بر خدمت به کشاورز سلامت مردم را نیز یکی از وظایف دستگاهها مربوطه عنوان کرد و افزود: طبق ماده 28 قانون مراکز بهداشت جهت حفظ سلامت مردم وظیفه آنالیز محصولات کشاورزی را دارند.
وی افزود: تاکنون در استان واگذاری زمین جهت زراعت و گلخانه نداشته ایم و تنها کسانی که زمین باغی و یا زراعی داشتند، پس از بررسی به آنها موافقت کاربری گلخانه صادر گردیده است. 

 

همچنین رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان از گلخانه برادران کریمی در اشکذر بازدید به عمل آورد.

در این گلخانه که خیارسبز کشت میشود یکی از موارد قابل توجه آن استفاده از شوفاژ جهت گرمایش گلخانه بود که مصرف انرژی سوخت و برق را به مراتب کاهش داده است

پنج شنبه, 11 مهر 1398 ساعت 10:52

قرق‌داری به تجارت پرسودی بدل شده است

 از روی تعداد درخواست‌کنندگان مجوز برای قرق می‌توان فهمید قرق‌داری به تجارت پرسودی بدل شده است

 

تجارتخانه‌ای به نام قرق اختصاصی

قرق‌های اختصاصی شکار با اهداف اولیه خود فاصله زیادی گرفته و به تجارت پرسودی برای غیربومی‌های پولدار تبدیل شده است

حیات وحش

زهرا رفیعی/خبر‌نگار

این روزها، آنچنان که ظل‌السلطان، فرزند ارشد ناصرالدین‌شاه شکارگاه را خالی از شکار می‌کرد، دیگر به کسی جواز صید و شکار نمی‌دهند. اما مناطقی در کشور درنظر گرفته شده است که شکار در این مناطق با صرف هزینه‌های گزاف به سود قرق‌دار تمام می‌شود. راه‌اندازی مناطق قرق خصوصی با انگیزه‌های حفظ زیستگاه و افزایش تعداد حیات‌وحش، چند سالی است که موافقان و مخالفان شکار را گرد هم آورده است. عده‌ای جمعیت شکار را به‌شدت کم و اصولا حیات وحش در ایران را به‌دلیل وفور مخاطرات، شکننده می‌دانند و عده‌ای آن طرف گود معتقدند که نگاه پادگانی به مناطق چهارگانه و شکارگاه‌ها نتیجه عکس داده است و باید از مدیریت شکار، پولی درآورد که خرج زیستگاه و مردم محلی شود. امسال از آن سال‌هایی است که تا‌کنون هیچ مجوز شکاری در کشور برای مناطق قرق اختصاصی و آزاد صادر نشده است اما با این حال شکارچیان غیرمجاز کار خود را در تمام فصول سال انجام می‌دهند.
علی‌تیموری، مدیرکل سابق دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست که در دوره او راه‌اندازی مناطق قرق مطابق با قانون شکار و صید مصوب سال46 کلید خورد، از موافقان مناطق قرق است. آنچه او در دفاع از این مناطق می‌گوید به اعتقاد مخالفان قرق، بسیار با اهداف اولیه فاصله دارد.

علی تیموری درباره آنچه به تصویب رسانده به همشهری می‌گوید: براساس قانون شکار صید، تعیین قرق اختصاصی باید به تصویب شورای‌عالی محیط‌زیست برسد. تکالیف و حقوق قرق‌ها در سال94 در این شورا تصویب شد. براساس این دستورالعمل‌ها اولویت با تعاونی‌های محلی است و کارکنان آن نیز باید از همان جامعه محلی استخدام شوند. مجوز شکار زمانی رخ می‌دهد که رشد جمعیت صورت گرفته باشد، در آن صورت 3 تا 6 درصد جمعیت قابل شکار است. درصد قابل‌توجهی نیز به جامعه محلی اختصاص دارد. آنچه از نظر من که قانون قرق‌ها را عملی کرده‌ام مهم است، دخیل بودن جامعه محلی است و هزینه نکردن دولت برای نگهداری از زیستگاه‌هاست. در این دستورالعمل فواصل قرق‌ها با مناطق چهارگانه ذکر شده است. البته وقتی محیط امن باشد و غذا به وفور یافت شود، از اطراف به قرق‌ها اضافه خواهد شد؛ به همین دلیل مناطق چهارگانه اصلا نباید جفت قرق باشد. در تعهد محضری که از قرق‌دار می‌گیریم ضوابط سفت و سختی آمده که امکان دخل و تصرف، فنس‌کشی، ساخت‌وساز و... وجود نداشته باشد. براساس این تعهدنامه هرگونه تصرف عرصه، یا انتفاع از آن تابع قوانین مترتب در عرصه منابع ملی است. قرق‌دار به هیچ‌عنوان نباید مانع تردد مردم در این مناطق شود.

وی درباره احتمال کاهش تخلف با ایجاد مناطق قرق به همشهری می‌گوید: قرق‌‌های اختصاصی شاید بتواند میزان شکار غیرمجاز را کاهش دهد، چون باید نگهبانی‌اش از منطقه منجر به افزایش تعداد حیات وحش شود از سوی دیگر سازمان حفاظت محیط‌زیست براساس عملکرد مثبت قرق‌دار به او جواز شکار 3 تا 6درصد جمعیت را می‌دهد. اگر جمعیت شکار براساس سرشماری افزایش نیابد جواز داده نمی‌شود.

مجوز شکار معمولا از آبان‌ماه پس از سرشماری صادر می‌شود، علی تیموری درباره مجوز شکار می‌گوید: سازمان محیط‌زیست تعیین می‌کند که به چه‌کسی جواز شکار داده شود. براساس دستورالعمل کسی که متخلف است نمی‌تواند جواز دریافت کند. فقط 20 تا 30درصد از جواز به خارجی‌ها اختصاص می‌یابد و 15درصد باید به بومی‌ها با قیمت دولتی اختصاص یابد. بقیه نیز در اختیار قرق‌دار گذاشته شده که برای کسب سود و صرف آن برای حفاظت از قرق هزینه شود. قرق در کشور بهترین فرصت برای رشد جمعیت حیات‌وحش و دخیل کردن جوامع محلی برای حفاظت از محیط‌زیست است. سود مالی قرق‌دار در حفاظت از منطقه گره خورده است. هرچه حفاظت علمی‌تر و دقیق‌تر باشد جمعیت افزایش بیشتری می‌‌یابد.
مدیرکل سابق دفتر صید و شکار با این ادعا که اگر مناطق قرق مصوب را واگذار نکنیم جمعیت حیات وحش رشد پیدا نمی‌کند می‌گوید: دولت توانایی این را ندارد که به‌تنهایی از همه مناطق محافظت کند. دولت اگر پول داشته باشد در بهترین حالت می‌تواند مناطق 4گانه را محافظت کند که 11درصد از خاک کشور است.
علی تیموری در مورد قیمت شکار می‌گوید: قیمت دولتی جواز شکار که فقط برای افراد بومی است یک‌میلیون تومان است، قیمت مابقی مجوز‌ها که به ایرانی‌ها و خارجی‌ها فروخته می‌شود، متغیر است. قرق‌دار می‌تواند به ایرانی‌ها 30میلیون تومان هم بفروشد و به خارجی‌ها 8هزار دلار و بیشتر بفروشد. مجوز‌های شکار برای جامعه محلی قرعه‌کشی می‌شود.

صف طولانی درخواست تأسیس قرق
قرق‌داری به تجارت پرسودی بدل شده است؛ این را می‌توان از روی تعداد درخواست‌کنندگان مجوز برای قرق فهمید. اکبر همدانیان، کارشناس محیط‌زیست از مخالفان قرق‌های اختصاصی با اشاره به اینکه یکی از اشتباهات سازمان حفاظت محیط‌زیست که به‌سختی آن را در آینده پاسخ خواهد داد قرق‌هاست، به همشهری می‌گوید: هم‌اکنون در استان یزد قرق‌هایی وجود دارند که در انتظار کسب مجوز از شورای‌عالی محیط‌زیست هستند ولی بدون مجوز با نصب تابلو فعالیت خود را شروع کرده‌اند. از 80نفر درخواست‌دهنده در یزد فقط 3نفر برای قرق‌های روباز، علی‌آباد چهل‌گز و دربید جواز کسب کرده‌اند که مدت قراردادشان منقضی شده و باید ازطریق مناقصه مجددا مراحل قانونی آن طبق دستورالعمل سازمانی طی شود که دراین مورد هم اقدامی صورت نگرفته است. قرق‌هایی مثل مسجد، سنگلستان، خارگوه، علی‌آباد، سرخابی، براری، زاغو، تاشک، اسکمبیلو، هفت حر بدون مجوز فعالند یعنی هر کاری دلشان می‌خواهد انجام می‌دهند و مانع ورود مردم می‌شوند. البته درخواست‌دهنده‌ها 120نفر هستند که 40تای آنها زیستگاه مورد نظرشان همپوشانی دارد.
معاون فنی اسبق محیط‌زیست استان یزد می‌گوید: در سال‌های 46 تا 57 مناطقی مثل خوش‌ییلاق، پارک ملی گلستان، تندوره خراسان و شکارگاه‌های ارومیه را به «IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت) از طبیعت» معرفی کردیم که از نظر کیفیت و کمیت حیات‌وحش باعث شگفتی کارشناسان و شکارچیان کشورهای اروپایی، آمریکایی، آفریقایی و آسیایی بود. با امکانات بسیار محدود آن زمان، حیات‌وحش، شرایطی داشت که شکارگاه‌های یزد کنارش دیده نمی‌شد. الان شرایط به‌گونه‌ای شده که برخی از محلی‌ها اقدام به فروش گوشت شکار می‌کنند. آنچه از خبر دستگیری متخلفان شکارچی در کشور منتشر می‌شود، در حد مانور خبری است. اما تخلفات کسانی که محدوده‌هایی بیش از 70 تا 100هزار هکتار در اختیارشان گذاشته شده را کسی نمی‌تواند ببیند. درآمد قرق‌دارها از فروش مجوز‌ها به تورهای خارجی به‌مراتب بیشتر از قیمت هر مجوز است. می‌گفتند که قرار است پول مجوز‌ها به صندوق تعاونی محیط‌زیست سرازیر شود، کجاست آن پول؟

وی معتقد است که آمارهای ارائه شده مبنی بر افزایش جمعیت حیات‌وحش قابل استناد نیست. او می‌گوید: نه روش‌ها از نظر آماری قابل‌قبول است و نه تعدادی که اعلام می‌شود. نکته اصلی این است که مدیریت حیات‌وحش تنها به افزایش تعداد خلاصه نمی‌شود. تکثیر غیرطبیعی به هیچ عنوان به بقای گونه در طبیعت کمک نخواهد کرد. از طرفی اراضی ملی جزو انفال و متعلق به تمام مردم است تا از آن استفاده کنند؛ برای کوهنوردی و گشت، عکس و فیلم و... که با وجود قرق‌ها این امکان و استفاده را که حق مسلم مردم است از آنها سلب شده است. قرق‌دارها نمی‌گذارند کسی در آنجا تردد کند. اگر کسی بخواهد در آن منطقه گشت و پایش انجام دهد، مانع می‌شوند. آنها حتی مانع تردد روستایی‌ها به مکان‌هایی می‌شوند که تا پیش از این برای کوهنوردی می‌رفتند.

وی با اشاره به اینکه اختصاص زمین‌های منابع ملی برای شکارگاه اشتباه است، می‌گوید: ورود به عرصه‌های طبیعی حق مسلم همه مردم است، اما عملا قرق‌دارها از ورود محلی‌ها برای گشت و گذار، عکاسی و حتی چیدن گیاهان دارویی ممانعت می‌کنند. رفتن به عرصه‌های طبیعی برای یزدی‌ها مثل رفتن سفر به عرصه‌های جنگلی شمال است. کسی نباید مانع حق تردد در این سرزمین شود. تمام مناطقی که برای قرق در اختیار قرق‌دار گذاشته‌اند و یا عرصه‌هایی که تصرف شده، مناطق بکر یزد است؛ مثلا کوهستان روباز، منبع تولید شکار در جنوب یزد است. منطقه روباز ادامه ارتفاعات شیرکوه است که شامل روباز، آدرشک، دمگاهان تابختکی است که منبع تولید شکار ارتفاعات جنوب یزد یعنی کوه‌های کالمند، دستپسند، چاه‌گله، بوزش، گردکوه، کوه سفید، مسجد ابوالفضل(ع) و سیاه کوه کالمند است. این مناطق به تصرف قرق‌بازها درآمده است.
این مدرس دانشگاه معتقد است: مدیریت حیات‌وحش یعنی ایجاد رابطه متعادل بین تولید‌کننده و مصرف‌کننده براساس ترکیب جنسی و سنی حیات‌وحش در زیستگاه‌هایشان. اکبر همدانیان می‌گوید: کارشناسان حیات‌وحش و مرتع‌داری باید تولیدات سالانه علوفه خشک زیستگاه را محاسبه و با توجه به میزان غذای مورد نیاز یک روز، یک رأس میش یا بز، آن را بین حیات‌وحش تقسیم کنند. درصورت ازدیاد جمعیت گونه‌های علف‌خوار، سرریز جمعیت را برای شکار اعلام کنند. در این محاسبات آماری آنچه مهم است بستر تولید علوفه است که فشار و فرسایش را بر زیستگاه کاهش دهیم. این فرمول در کشور ما تدریس می‌شود ولی به‌کار برده نمی‌شود. من پیشنهاد دادم که این امر حداقل به‌صورت پایلوت در یزد انجام شود، اما کسی را که بتواند چنین کاری انجام دهد، نداریم. ارزیابی ظرفیت برد زیستگاه از سوی منابع طبیعی برای چرای دام‌های اهلی و از سوی سازمان محیط‌زیست برای حیات‌وحش باید صورت بگیرد. از سوی دیگر ما هنوز برای سرشماری روش قابل‌قبولی نداریم و برای پرسنل محیط‌زیست جا افتاده است که هر چه عدد حیات‌وحش را بالاتر بگویند هنر است. صدور پروانه شکار در سراسر جهان مستلزم بررسی ظرفیت برد زیستگاه‌ها و سپس برآورد جمعیت وحوش در زیستگاه موردنظر است. آیا آقایان پیش از صدور پروانه‌های شکار در زیستگاه‌های شاخص کشور، این مسیر علمی را طی کرده‌اند؟

اکبر همدانیان، متخصص علوم زیستی با تأکید بر اینکه راه‌اندازی قرق برای شکار کار علمی نیست می‌گوید: قرق‌ها طبق دستورالعمل‌های مصوب، اجرایی نشده است؛ برای مثال قرق باید دراختیار شرکت‌های تعاونی روستایی قرار گیرد چون اصولا تعداد حیات‌وحش با مدیریت خودجوش محلی قابل افزایش است. کاری که تا‌کنون صورت نگرفته است. روش اجرای قرق در ایران به‌گونه‌ای است که مردم محلی را برای شکار غیرمجاز تحریک می‌کند. آنها تصور می‌کنند که دولت فقط به پولدارها اجازه شکار می‌دهد. جامعه محلی فقط سهمی از مجوزهای شکار با تعرفه دولتی دارند.

حیوان درون قرق، حیات وحش نیست
دکتر اسماعیل کهرم، بوم‌شناس که اساسا مخالف قرق است می‌گوید: قرق توسط یک‌عده آدم پولدار، برای استفاده یک عده آدم پولدار دیگر تاسیس می‌شود، بچه‌محل‌های قرق، بهره‌برداری از آن نمی‌کنند مگر برای کارگری.
او در پاسخ به این سؤال که آیا قرق می‌تواند در افزایش تعداد حیات‌وحش تغییر ایجاد کند می‌گوید: در قرق‌های آفریقا که با هدف افزایش حیات‌وحش ایجاد شده، یوزپلنگی را می‌بینید که شبیه به گربه شده و با توریست‌ها عکس می‌گیرد چون یک عده پولدار با فنس‌کشی، حیات وحش را نگهداری می‌کنند و به آنها آب و گوشت می‌دهند. یوزپلنگی که خودش را به لاستیک خودرو بمالد، دیگر آن یوزپلنگی نیست که در محیط‌زیست واقعی خود، ‌از 10کیلومتری فرار می‌کند. نام آن دیگر حیات‌وحش نیست. نتیجه قرق‌داری را می‌توان در آفریقا دید که به حیوان انواع ویتامین و واکسن تزریق می‌شود. قرق منطقه‌ای جدا شده از طبیعت است. نمونه آن را در رفسنجان می‌توان دید. در آنجا مردم محلی نمی‌توانند از راهبند قرق‌دار عبور کنند؛ درحالی‌که آنها مالک زمین‌ و حیات‌وحش‌ نیستند. افزایش قرق برای افزایش شکار است نه افزایش حیات وحش. شما در همین باغ پرندگان می‌بینید که پرندگان آزاد به‌طور طبیعی تلاش می‌کنند به داخل تورها، جایی که آب و غذا هست وارد شوند. حیوانات درون قفس جزو حیات‌وحش به‌حساب نمی‌آیند. 
حیات وحش تعریف مشخصی دارد و به جانورانی گفته می‌شود که به‌طور کاملا طبیعی و بدون نیاز به انسان پرورش یابد. شکارچیان پولدار تصور می‌کنند که در قرق می‌توانند حیوان وحشی را شکار کنند. آن قوچ، میش، کبک، دراج و تیهو و... وحشی نیستند. قرق به تجارت‌خانه تبدیل شده است، در مراتع بذر گیاهان مرتعی می‌کارند تا جمعیت علفخواران زیاد شود، با استخراج آب، آبشخور ایجاد می‌کنند تا بعد از زادآوری حیوانات برداشت کنند.

#برگرفته از سایت همشهری

پنج شنبه, 04 مهر 1398 ساعت 12:06

برگزاری ششمین جلسه شورای سازمان

 

ششمین جلسه شورا در سالجاری 2مهر ماه 98 با حضور اعضا و بازرس شورا در سالن جلسات سازمان برگزار گردید.
در ابتدای این جلسه رئیس شورا با اشاره به بحث صدور پروانه ها که یکی از دغدغه های سازمان بوده است،گفت: باتوجه به پیگیری های انجام شده اقدامات خوبی در این مورد صورت گرفته و زمانبری صدور پروانه ها از 150 روز با حذف برخی استعلامات غیرضرور به 12الی 20 روز کاهش یافته است.
خلف باغی پس از ارایه گزارشی از واجدین پروانه بهره وری گلخانه ها به قرائت متن نامه های دریافتی از طرف دکتر طالبی استاندار، صباغیان نماینده مجلس و سجادی پور رئیس جهاد کشاورزی استان پرداخت.
وی هدف اصلی سازمان را رضایت ارباب رجوع دانست. در ادامه اعضای شورا نکته نظرات خود را بیان داشتند
در پایان پس از ارایه گزارش تصویری و حضور سازمان نظام مهندسی درنهمین نمایشگاه تخصصی دام،طیور وکشاورزی در مورد شرکت تعاونی مسکن و زمان و نحوه برگزاری مجمع عمومی بحث و تبادل نظر شد

صفحه1 از11

تماس با سازمان

نشانی : یزد-میدان امام حسین-ابتدای بلوار شهید بهشتی-کوچه سوم(جنب مدیریت حفظ نباتات) -روبروی دبیرستان دخترانه امام حسین (ع)
کدپستی : 8916714151

صندوقپستی : 558-89167
تلفن تماس : 42-36296540 (035)
شماره فکس : 36296549 (035)

آدرس ایمیل سازمان:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمار بازدید

امروز1
دیروز154
کل بازدیدها24215

اطلاعات دستگاه شما

  • آی پی 3.234.214.113
  • مرورگر Unknown
  • نگارش
  • سیستم عامل Unknown

آرشیو اخبار وب سایت قبلی سازمان

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.